Obec Dolní Domaslavice

Napište nám Napište nám   Mapa webu Mapa webu   RSS RSS  

Erb Dolní Domaslavice

Hledání a počasí

 

Čtvrtek 09.07.

Počasí

23 °C

11 °C

Pátek 10.07.

Počasí

30 °C

12 °C

Poloha, reliéf a symboly

 


 

Obec Dolní Domaslavice leží na levém břehu Žermanické přehrady v pomyslném trojúhelníku mezi Českým Těšínem a Frýdkem - Místkem.

Obec o rozloze 738 ha čítá k 29.12.2010 - 1169 obyvatel. Nejvýše položené místo je vrch „U lipek“ v nadmořské výšce 379 m.

Sousedí s Horními Domaslavicemi, Soběšovicemi, Lučinou, Těrlickem, Třanovicemi, Dolními a Horními Tošanovicemi.

Dolní Domaslavice jsou součástí Těšínské pahorkatiny, jejímž nejvyšším vrcholem je Babí hora měřící 426 m. Dolní Domaslavice leží v území rozhraní povodí řek Olše a Ostravice, které přibližně tvoří hlavní komunikace. Všechny potoky, tekoucí východně od hlavní komunikace, jsou součástí povodí Olše a potoky stékající do Žermanické nádrže západně od hlavní cesty spadají k povodí Ostravice.

 

V současné době má obec také svůj znak a prapor. Dne 5.12.1996 podvýbor pro heraldiku PS parlamentu ČR projednal a schválil symboliku naší obce.

Znak: modro-stříbrně dělený štít, nahoře křížem přeložené, stříbrná sekera – bradatice se zlatým toporem a zlatý cep, dole dvě modrá břevna.

Prapor: list praporu tvoří šest vodorovných pruhů: modrý, bílý, modrý, bílý, modrý a bílý v poměru 5:1:1:1:1:1. V horním žerďovém rohu zkřížená bílá sekera – bradatice se žlutým toporem a žlutý cep. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

 

Historické znaky a pečetidla

 Až do roku 1956 se naše obec skládala z vlastních Dolních Domaslavic a z místních částí Volovec a Kocurovice (dnes součást Lučiny).

V naší kronice se dochovaly otisky historických pečetí a razítek těchto historických částí obce s jejími znaky.

 


 
  

 Místní část Volovec - mosazné pečetítko (19.stol) Ve znaku jedle, o ní opřený obilný snop s pluhem a zemědělským nářadím.Kolem nápis "DZIEDZINA WOLOWIEC"

 

 Mosazné pečetítko s německým nápisem "GEMIENDE NIEDER DOMASLOWITZ". Uprostřed ve znaku hranice dřeva (nebo postavené brány) se vztyčenou sekerou

 

 Úřední razítko s českým nápisem "OBEC DOLNI DOMASLOWITZ".Uprostřed stejný znak jako na německojazyčné pečeti(hranice dřeva se vztyčenou sekerou)

 

 Místní část Kocurovice (od r.1956 součást Lučiny) otisk gumového razítka z 19 stol. Ve znaku kaple s nápisem "DIEDINA KOTCUROWICE HORNI - 1789"

 

 

 

© Obec Dolní Domaslavice  |  Tvorba www - Web & Media a.s.