Poloha, reliéf a symboly
![]() |
![]() |
Obec Dolní Domaslavice leží na levém břehu Žermanické přehrady v pomyslném trojúhelníku mezi Českým Těšínem a Frýdkem - Místkem.
Obec o rozloze 738 ha čítá k 29.12.2010 - 1169 obyvatel. Nejvýše položené místo je vrch „U lipek“ v nadmořské výšce 379 m.
Sousedí s Horními Domaslavicemi, Soběšovicemi, Lučinou, Těrlickem, Třanovicemi, Dolními a Horními Tošanovicemi.
Dolní Domaslavice jsou součástí Těšínské pahorkatiny, jejímž nejvyšším vrcholem je Babí hora měřící 426 m. Dolní Domaslavice leží v území rozhraní povodí řek Olše a Ostravice, které přibližně tvoří hlavní komunikace. Všechny potoky, tekoucí východně od hlavní komunikace, jsou součástí povodí Olše a potoky stékající do Žermanické nádrže západně od hlavní cesty spadají k povodí Ostravice.
V současné době má obec také svůj znak a prapor. Dne 5.12.1996 podvýbor pro heraldiku PS parlamentu ČR projednal a schválil symboliku naší obce.
Znak: modro-stříbrně dělený štít, nahoře křížem přeložené, stříbrná sekera – bradatice se zlatým toporem a zlatý cep, dole dvě modrá břevna.
Prapor: list praporu tvoří šest vodorovných pruhů: modrý, bílý, modrý, bílý, modrý a bílý v poměru 5:1:1:1:1:1. V horním žerďovém rohu zkřížená bílá sekera – bradatice se žlutým toporem a žlutý cep. Poměr šířky k délce listu je 2:3.
Historické znaky a pečetidla
Až do roku 1956 se naše obec skládala z vlastních Dolních Domaslavic a z místních částí Volovec a Kocurovice (dnes součást Lučiny).
V naší kronice se dochovaly otisky historických pečetí a razítek těchto historických částí obce s jejími znaky.